Комунальний заклад "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 304" Криворізької міської ради

Методичні матеріали розроблені закладом

Методичний матеріал - Директора  комунального закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №304 Криворізької міської ради - ВІЦАЛАРУ ІРИНИ ВОЛОДИМИІВНИ

 

Тема:Інноваційні стратегії супроводу обдарованих дітей в ЗДО

 

 

   На сучасному етапі головним фактором економічного й соціального розвитку суспільства стають інтелектуальні й творчі ресурси людини. Сучасні тенденції соціального розвитку ставлять перед педагогом нові задачі - підвищений інтерес до обдарованих і талановитих дітей, до особливостей розкриття й розвитку їх здібностей у процесі навчання.

Структура роботи з обдарованими дітьми нашого закладу передбачає різні інноваційні напрями. Головним в роботі є сприяння розвитку інтелектуальних і творчих здібностей обдарованих і талановитих дітей.

Обдарована дитина  це дитина, що виділяється яскравими незвичайними, іноді видатними досягненнями в тому чи іншому виді діяльності. Відповідно до даних психологічних досліджень психологом закладу обдарованими є не більше 5% дітей. Це діти з різних вікових груп та різними здібностями. Нахили виявлення обдарованості дітей в ЗДО проводяться за допомогою алгоритму психодіагностичного обстеження:

      -      спостереження;

-       анкетування дорослих - батьків, вихователів;

-    використання діагностичних методик, що оцінюють рівень розвитку пізнавальної активності та здібностей у сфері наочно - образного, логічного мислення та уяви під час індивідуального обстеження;

-   використання діагностичних методик, що оцінюють рівень розвитку розумових здібностей;

 

Творчий, інтелектуальний потенціал людей є рушієм прогресу суспільства, тому обдарованість необхідно своєчасно виявити і розвивати. Визначити рівень вираженості різних видів обдарованості кожної дитини і визначати з-поміж них переважаючий наші педагоги  роблять за допомогою методик виявлення обдарованості дітей дошкільного віку та «Створення індивідуального маршруту розвитку обдарованості». Основними критеріями цих методик є:

- прекрасна пам’ять;

- яскрава уява;

- тонка моторна координація;

- розвинута оперативна пам’ять і логічне мислення;

- володіння мистецтвом мовної комунікації;

- величезна допитливість;

- схильність до активного навколишнього світу;

-  успіх у багатьох починаннях.

 

 Для прояву  обдарованості кожній дитині необхідно забезпечити рівні ефективні можливості в реалізації інтересів, стимулюванні мотивації, розвитку власних здібностей, підтримки її талантів.

Передусім для роботи з обдарованими дітьми зусилля  нашого педагогічного колективу спрямовуються на:

1. (По перше)Створення умов для стимулювання дитини з раннього віку до різних видів діяльності; так у групах раннього та молодшого віку створено осередки з використанням нетрадиційних технік зображувальної діяльності де діти передають свій настрій, емоції (наприклад кольоровим піском, крупами); вихованці середнього віку передають свій внутрішній світ у вигляді конкретних образів та збагачують свій досвід іншими техніками, а діти старшого віку опираючись на свій вже  здобутий досвід можуть створити власні проекти,  та вжє кооперуються за підгрупами об’єднуючи спільні зусилля для досягнення загальної мети. Так розвиток зображувальних здібностей передбачає не тільки активний розвиток ока та руки, а й емоційної чутливості дитини.

 

2. (По друге) Забезпечення ефективності та результативності освітнього процесу на основі співпраці у системі «обдарована дитина—творчий педагог». Педагоги  нашого закладу йдуть у ногу з сучасністю та використовують нові форми організації навчання: починаючи з середньої групи інструктор з фізичної культури включає до занять з фізичного виховання елементи дитячої йоги, а музичним керівником проводяться танцювальні та  вокальні батли між вихованцями старших груп. Вихователями закладу проводяться  майстер класи на професійних спільнотах педагогічних працівників : наприклад виготовлення Народної традиційної обрядової ляльки «Різдвяна коза», «Цікаві вироби з паперових трубочок»- лозоплетіння., що в подальшому враховується в гуртковій роботі з дітьми.

 

3. (По трете)Визначення основних напрямків роботи з обдарованими дітьми, впровадження інноваційних методів роботи.  Тому педагогами нашого закладу було розроблено модель впровадження  інноваційних технологій складовими якої є: Пізнавальний розвиток дошкільнят  в процесі пошуково-дослідницької діяльності,  Технологія "Художнє слово і дитяче мовлення» і розвиток творчої уяви дітей.

 

Обдарованість людини потребує постійного розвитку. Вона як рослина, яку необхідно вирощувати з любов’ю. Без турботи і уваги вона згасає. Тому ми прагнемо об’єднати свої зусилля разом з сім’єю в діяльності по вихованню та розвитку обдарованих дітей. Обов’язковим є проведення заняття батьківського всеобучу з питань виявлення та підтримки здібностей і нахилів у дітей дошкільного віку.

Для поглибленої роботи з розвитку дітей і розкриття їхніх спеціальних і загальних здібностей педагогами закладу не тільки  оснащено куточки для самовираження нахилів дитини а й були створені гуртки за інтересами з допомогою яких діти отримали можливість більш ефективніше розкривати свій творчий потенціал. У закладі організовано роботу слідуючих гуртків :

- Гурток «Дивосвіт»  - направлений на розвиток дрібної моторики , творчих здібностей де діти  виготовляють  вироби з глини, пластиліну;

- Гурток «Маленькі Єнштейни» - робота якого сприяє розвиток математичних навиків, логічного мислення - швидкості лічби;

- Гурток «Вундер Кідс»– направлення на розвиток уважності і винахідливості - складання конструкторів, пазлів;

- Гурток «Думками навиворіт» - розвиток зв’язного мовлення , де діти розв'язують  головоломки , вивчають  лічилки, загадки , вірші, казки;

- Гурток «Кольорова симфонія» - формує музично – хорові навички сценічної поведінки дітей;

- Гурток «Чарівна тура» - направлений на розвиток абстрактного мислення  та поліпшення пам’яті, вихованці закладу які відвідують цей гурток беруть  участь  у районних шахових  та шашкових  турнірах.

 

Також педагоги залучають дітей до участі у конкурсах, що проводяться у місті, області та країні, у тому числі співпрацюють з дитячими періодичними виданнями ( наприклад: участь у конкурсах інтернет - порталу рейтингу освітніх закладів України, участь у ІІ Всеукраїнському конкурсі дитячої творчості читачів журналу «Джміль», участь у районному фестивалі дитячої, юнацької та молодіжної народної творчості «Квітка надії».

 

Більшість випускників нашого закладу продовжують розвивати свої задатки обдарованості у позашкільних закладах: відвідують танцювальні, вокальні, театральні гуртки будинку культури «Карачуни», юні художники розвивають свій талант у Художній школі № 3, юні спортсмени  відвідують  Криворізьку федерацію рукопашного бою,  палац водних видів спорту, школу юних футболістів. Комплексний  підхід до загального розвитку вихованців через всі види діяльності приводить до високих результатів, прикладом чого є безліч талановитих  наших випускників.

          Розглядаючи дану проблему, потрібно відзначити наступний факт:

недостатньо тільки розпізнати обдарованість, розвинути і зберегти її, необхідно створити систему супроводу, особливі умови для розвитку здібностей дітей, для їх подальшої ефективної самореалізації, в тому числі, у професійній діяльності. Шляхів  розвитку дитячої обдарованості існує багато – музичний, художній, спортивний, інтелектуальний, але особистісно - дослідницький  один  з ефективніших, вважають   педагоги нашого  дитячого закладу . Так наприклад пізнаючи історію України, та готуючись до святкування 33 річчя незалежності України , діти з керівником гуртка «Вундер Кідс» працювати над створенням гербу своєї сім’ї. Підсумком стала виставка «Герб моєї родини», нагородження найкращих робіт, та висвітлення світлин на сайті нашого закладу та на сторінках мережі facebook.

 

             Основною умовою ефективності системи підтримки обдарованих дітей визначено формування стійкого механізму взаємодії всіх зацікавлених суб'єктів системи (дитина –педагоги - сім’я).

 

             Наш заклад звичайний, для дітей загального розвитку, але ми широко використовуємо ті можливості, які відкриває взаємодія із закладами середньої загальної освіти та позашкільними закладами.  Так разом з молодшими школярами   КГ№79 КМР, вихованці старшої групи проводять інтелектуальні турніри, організують спільні проекти.( свято першого дзвоника, Вистави на новій рік. Різдво  Хрестове ).

Кожного року талановиті  вихованці нашого закладу разом з музичним керівником, інструктором з фізичної культури  батьками готують костюмоване дійство із колядками та щедрівками , тематичними художніми сценівками , та відвідують прилеглі КГ №79,№23 КМР, виступають  на сцені «палацу культури «Карачуни»  та  храму  на честь ікони Божої Матері «Достойної єсть», що знаходиться на житловому масиві Карачуни, м.Кривого Рогу, Дніпропетровської обласі.

             Саме у процесі розробки моделі  і впровадження новацій керівник виступає як новатор, творець. При цьому креативність керівника закладу проявляється, зокрема, в його здатності бачити елементи новизни, творчості у діяльності інших людей і, перш за все, педагогах, в умінні розкрити їх особистий потенціал.

. У практиці керівництва ці два процеси йдуть поруч. Завдяки злагодженій  роботі нашого педагогічного колективу створено сприятливі умови для розвитку педагогічної творчості, самореалізація особистості. В закладі завжди підтримується творчий настрій, жива думка, підхоплюється найменший прояв свіжого, нового, вбачаючи в ньому найкоротший шлях до успіху.

 

У наших руках доля десятків, сотень вихованців. Доторкніться до серця, душі кожного з них дбайливою, люблячою рукою, відкрийте в кожному з них майстра – творця, і тоді кожна дитина засяє неповторним сяйвом, як сяє самоцвіт, коли рука ювеліра торкається до тієї грані, за сірою, непоказною зовнішністю якої сховано сяйво чарівної краси. Адже ми, педагоги, справжні ювеліри, які відкривають духовну красу – майстерність, творчість. Вірте в талант і творчу силу кожного вихованця! Даруйте дітям крила! І вони обов’язково принесуть користь людству і зроблять наш світ кращим.