Комунальний заклад "Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) № 304" Криворізької міської ради

Робота з обдарованими дітьми

 

 

Роль та завдання вихователя-тьютора в процесі супроводу обдарований  дитини в закладі дошкільної освіти»

 

Перехід до нових освітніх стандартів супроводжуються посиленням уваги до обдарованих дітей, інтелектуальний і творчий потенціал яких розглядається у якості основної цінності держави. Сучасні тенденції соціального розвитку ставлять перед педагогами нові задачі - своєчасно виявляти сприяти розвитку інтелектуальних і творчих здібностей обдарованих і талановитих дітей у процесі навчання.

Для прояву обдарованості кожній дитині необхідно забезпечити рівні ефективні можливості в реалізації інтересів, стимулюванні мотивації, розвитку власних здібностей, підтримки її талантів. Для успішного раннього виявлення, навчання і виховання обдарованих дітей великого значення набуває тьюторский супровід, адже це педагог, який організовує і мотивує вихованця на придбання знань, умінь і навичок, організовує умови для складання і реалізації його індивідуального освітнього маршруту, спрямований на виявлення і розвиток інтересів.

Головним принципом тьюторського супроводу обдарованої дитини передшкільного віку в закладі дошкільної освіти є принцип створення умов і надання можливостей для проявлення і розвитку здібностей і талантів дитини. Цей принцип реалізується завдяки оптимальному поєднанню форм роботи тьютора з дитиною, співпраці з іншими фахівцями та родинами, а також максимальна індивідуалізація процесу супроводу дитини. 

Визначити рівень вираженості різних видів обдарованості кожної дитини і визначати з-поміж них переважаючий тьютор робить за допомогою "Карти обдарованості» та «Створення індивідуального освітнього маршруту розвитку обдарованості».

Використання індивідуального освітнього маршруту є однією з форм тьюторского супроводу особистісного, життєвого і професійного самовизначення вихованців який допоможе обдарованій дитині розкрити всі свої таланти.

Нахили виявлення обдарованості дітей в закладі дошкільної освіти проводяться за допомогою алгоритму психологопедагогічного моніторингу, який включає в себе наступні вимоги:

-                     оцінка діяльності та поведінки вихованця повинна проводитися з усіх боків;

-                     процес виявлення обдарованості передбачає спостереження за дитиною протягом тривалого часу;

-                      для того щоб проаналізувати здібності дитини, потрібно її залучати до різних занять та видів діяльності;

-                     при обстеженні потрібно використовувати безліч діагностичних процедур. Їх потрібно підбирати відповідно до передбачуваного виду обдарованості;

-                     будь-яку діагностику обдарованості потрібно максимально наближати до реального життя;

-                     аналіз реальні досягнення дитини

За допомогою "Карти обдарованості» можна оцінити ступінь вираження у дитини різних видів обдарованості і визначити, який вид обдарованості переважає та дозволяє побачити індивідуальний, властивий конкретній дитині «портрет» розвитку її обдарувань.

Структура тьюторського супроводу роботи з обдарованими дітьми передбачає різні напрями:

1.                  Створення атмосфери доброзичливості і дбайливості по відношенню до

дитини, оточення, яке формує у дитини почуття власної значущості, що

заохочує прояв її індивідуальності.

2.                  Наявність багатого предметно-просторового середовища для стимулювання дитини з раннього віку до найрізноманітніших видів діяльності.

3.                  Забезпечення ефективності та результативності навчально-виховного процесу на основі співпраці у системі «обдарована дитина—творчий педагог».

4.                  Визначення основних напрямків роботи з обдарованими дітьми, впровадження інноваційних методів роботи.

5.                  Наявність особистісно-орієнтованої освітньо-виховної системи

6.                  Удосконалення та оновлення нормативно-правової бази, науково-методичного забезпечення змісту, форм і методів роботи що дозволяє здійснити ефективну соціально-педагогічну роботу з обдарованими дітьми.

Для поглибленої роботи з розвитку дітей і розкриття їхніх спеціальних і загальних закладі дошкільної освіти потрібно створювати: куточки для самовираження нахилів дитини, гуртки за інтересами з допомогою яких діти отримають можливість більш ефективніше розкривати свій творчий потенціал. Обов’язковим є проведення заняття батьківського всеобучу з питань виявлення та підтримки здібностей і нахилів у дітей дошкільного віку.

Обдарованість людини потребує постійного розвитку. Вона як рослина, яку необхідно вирощувати з любов’ю. Без турботи і уваги вона згасає. Головне, завдання тьютора - створити всі умови для розвитку таланту, озброїти дитину знаннями, та навчити її ці знання і в майбутньому. Бо найголовніше і найбільше– бачити, як в очах вихованця зароджується іскра думки, коли він пізнає незнане.